Gap yani boşluklar ile nasıl işlem yapılır

Boşluk, iki komşu mum çubuğu arasındaki fiyat grafiğindeki boş alandır.

Takip eden mum çubuğu önceki mumun kapanış fiyatından belli bir mesafe ile açıldığında boşluk oluşur. Bu, piyasanın fiyata bakış açısının hızla değişmesi ve ani bir alım/satım emir akışı olması durumunda gerçekleşebilir. Bir noktada, mum çubuğunun kapanış fiyatı, yatırımcılar için artık ilgi çekici değildir ve takip eden mum çubuğunun yeni fiyatı, varlığın (döviz çifti) değerini daha iyi temsil eder.

Japon teknik analizinde boşluklara “pencereler” denir.

İşte ana gap yani boşluk türleri:

1. Çekilme boşlukları

Çekilme boşlukları fiyat formasyonunun sonunda meydana gelir ve yeni bir trendin başlangıcına işaret eder. Bu tür boşluklar, fiyat grafikte bir seviyeyi test ederken ortaya çıkar – destek, direnç, trend çizgisi, trend kanalı vb. Fiyat, test edilen seviyeden aniden boşluk oluşturur ve ardından kırılma yönünde yeni bir trend başlatır. Grafikte çekilme boşluklarını tespit etmek kolaydır. Diğer avantajları ise, böyle bir boşluğu tespit ederek işlemcinin en erken aşamada yeni bir trende katılabilmesidir.

İşte Tesla grafiğindeki çekilme boşluğunun örneği. Bu sıçramaya S&P Dow Jones Endekslerinin Tesla'yı S&P 500'e ekleyeceği haberi neden oldu.

İpucu: Çekilme boşlukları genellikle önemli haberler veya ekonomik yayınlardan sonra ortaya çıkar.

TESLADaily.png

2. Devam eden boşluklar

Devam eden boşluklar fiyat formasyonunun ortasında meydana gelir ve fiyatın aynı yönde ilerlemeye devam edeceğini düşünen alıcı veya satıcıların akınına işaret eder. Başka bir deyişle, bir yükseliş trendi esnasında eğer bir yükseliş boşluğu görürseniz, fiyat grafiğinde yükselen devam boşluğuna sahip olursunuz. Eğer bir trend düşüş eğilimindeyse ve düşüş eğilimi oluşmuşsa, bu düşüş trendi devam boşluğudur.

Devam eden gap yani boşluk örneğini aşağıdaki Alibaba grafiğinde inceleyebilirsiniz.

ALIBABADaily.png

3. Tükenen boşluklar

Tükenen boşluklar, bir fiyat formasyonunun sonlarına doğru gerçekleşir ve yeni en tepe veya en dip seviyelere ulaşmak için son bir girişimin sinyalini verir. Bu süre zarfında piyasa oyuncularının son kısmı trende katılır ve bundan sonra bu trendi destekleyecek kimse olmayacaktır. Sonuç olarak, tükenen boşluğu fiyat hareketinde bir tersine dönüş izler. Devam boşluğu içinden bir tükenme boşluğu almak mümkündür. Bu iki tür boşluk arasında doğru ayrımı yapmak için, mum çubuklarının boyutuna göz atın: Eğer döviz çifti çok volatilite ise, grafikteki mum çubukları büyükse ve fiyat birkaç sarsıntı hareketi yaptıysa, bu bir tükenme boşluğu olabilir.

Facebook grafiğinde, tükenmiş gap yani boşluğu fark edebilirsiniz. Son sıçramadan sonra, yükseliş trendinin devamını destekleyecek kimse yoktu ve hisse senedi tersine döndü. 

FACEBOOKDaily.png

Yukarıda bahsedilen boşluk türlerinin yanı sıra, ortak boşlukları da görmek mümkündür. Bu terimle, fiyat grafiğine yerleştirilemeyen boşlukları kastediyoruz ve sadece fiyatın boşluk yaptığı bir alanı temsil eder.

Haftasonu boşlukları

Hafta sonlarından sonra belirli bir boşluk türü gerçekleşir. Bildiğiniz gibi, Forex piyasası Cumartesi ve Pazar günleri çok aktif değildir, bu nedenle ana döviz işlemleri Cuma günü sona erer ve Pazar gecesi Asya-Pasifik işlem seansının başlamasıyla başlar. Ancak, piyasanın durgun olduğu dönemde önemli olaylar olabilir. Haber, siyasi duyurulardan röportajlara, doğal afetlere kadar pek çok şeyi kapsayabilir. Sonuç olarak, piyasa açılmadan önce çok sayıda alım satım emri birikir. Bu emirler karşı emir ile karşılanmaz. Arz/talep olmadığı için piyasa oyuncuları Cuma akşamı görülen fiyatlardan daha yüksek/düşük fiyatlara pozisyon açmak zorunda kalır. M1-H4 zaman dilimlerinde haftalık boşlukları kolayca tespit edebilirsiniz. Bazen, hafta sonu boyunca gerçekten büyük haberler olduğunda, açılış boşluğu çok geniş olabilir.

GİRİŞ YAP

Sıkça sorulan sorular

 • FBS ile kazandığınız parayı nasıl çekersiniz?

  Prosedür çok basit. Web sitesindeki Withdrawal sayfasına veya FBS Kişisel Alanının Finans bölümüne gidin ve Para Çekme kısmına erişin. Kazandığınız parayı, para yatırma için kullandığınız aynı ödeme sistemi üzerinden çekebilirsiniz. Hesabınızı farklı yöntemlerle finanse etmeniz durumunda, yatırdığınız tutarlara göre aynı yöntemlerle kârınızı çekin.

 • Bir FBS hesabı nasıl açılır?

  Web sitemizdeki ‘Hesap aç’ düğmesini tıklayın ve Kişisel Alan'dan ilerleyin. İşlem yapmaya başlamadan önce bir profil doğrulaması yapın. E-postanızı ve telefon numaranızı onaylayın, kimliğinizi doğrulayın. Bu prosedür, fonlarınızın ve kimliğinizin güvenliğini garanti eder. Tüm kontrolleri tamamladıktan sonra, tercih ettiğiniz işlem platformuna gidin ve işlem yapmaya başlayın. 

 • İşlem yapmaya nasıl başlanır?

  Eğer 18 yaşından büyükseniz FBS'ye katılabilir ve FX yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İşlem yapmak için, bir broker hesabına ve varlıkların finansal piyasalarda nasıl hareket ettiğine dair yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Ücretsiz eğitim materyallerimiz ve bir FBS hesabı oluşturmak ile temel bilgileri inceleyerek başlayabilirsiniz. Demo hesabıyla sanal parada ortamı test etmek isteyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, başarıyı yakalamak için gerçek piyasaya girin ve işlem yapın.  

 • Level Up Bonusu etkinleştirilir?

  FBS Kişisel Alanının web veya mobil sürümünde Level Up Bonus hesabını açın ve hesabınıza 140$'a kadar ücretsiz kazanın.

En son Haberler

Euro Bölgesinde Enflasyon Rekor Tazeledi

Euro Bölgesinde Enflasyon Rekor Tazeledi Euro Bölgesi enflasyonu Temmuz’da yeni rekor kırdı…

ABD Ekonomisi Daraldı, Resesyon Tartışmaları Yükseldi

ABD Ekonomisi Daraldı, Resesyon Tartışmaları Yükseldi ABD'de ikinci çeyreğe ilişkin Gayri Safi Yurt İçi Hasıla verileri açıklandı…

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Takım Ruhunu Hissedin

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Bizi Facebook'ta takip edin

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera