Para Akışı Endeksi İşlem Stratejileri

Para Akışı Endeksi İşlem Stratejileri

2022-11-23 • Güncellendi

İşlemciler için yüzlerce farklı gösterge ve teknik araç arasında, göreceli güç endeksi (RSI), basitliği ve aynı zamanda çeşitli işlem durumlarındaki gücü nedeniyle en popüler olanlardan biridir. Bu yazıda, size RSI'ya benzer ancak bazı harika ince ayarlara sahip başka bir güçlü araçtan bahsetmek istiyoruz. Buna Para Akışı Endeksi (MFI) denir ve bu endeks işlemlerinizi yeni bir seviyeye taşıyabileceği ve tonlarca değerli giriş ve çıkış noktası sağlayabileceği için kesinlikle bunu bilmelisiniz.

Para Akış Endeksi Nedir?

Para Akışı Endeksi (MFI), paranın bir menkul kıymete girip çıkma oranını size veren teknik bir göstergedir. RSI'dan temel farkı, MFI'nin hesaplamaların bir parçası olarak hacimleri kullanmasıdır; bu, hacimler piyasa duyarlılığı hakkında daha iyi bir görünüm sağladığından oldukça yardımcı olabilir. Genel olarak, MFI, H4 ve daha yüksek zaman dilimlerinde en iyi sonucu veren orta vadeli bir araçtır, ancak yetenekli işlemciler bunu kısa vadeli işlemler için de kullanabilir.

Başarılı işlemler için MetaTrader'ın size doğru piyasa hacimleri sağlamadığını akılda tutmak çok önemlidir. "Gerçek hacim"den önemli ölçüde farklı olabilen bir "onay hacmi" kullanır. Göstergeyi size göstermek için MT5 kullanacak olsak da, TV NASDAQ, NYSE, CME, vb. gibi en büyük borsalardan doğru hacimler sağladığı için TradingView'den (TV) bazı ekran görüntüleri de makalede yer alacak.

tesla tv.jpg

Kaynak: tradingview.com

MetaTrader, 50 çizgisine yakın okumaları hafifçe düzeltti ve zirvelerde daha keskin kenarlara sahip. Hangisini daha uygun buluyorsanız onu kullanabilirsiniz; biz sadece size osilatörü kullanmanın başka bir yolu hakkında bilgi vermek istedik.

TESLADaily.png

Para Akışı Endeksi'ne geri dönelim. Göreceli güç endeksi ile benzerlikler hesaplama yöntemlerinin tamamı değildir. MFI aynı zamanda bir varlıkta yaklaşan geri çekilmeyi veya trend değişikliğini belirlemeye yardımcı olan bir momentum göstergesidir. RSI gibi, MFI de yükseliş ve düşüş farklılıklarına, aşırı alım ve aşırı satım bölgelerine sahip ve sıfır çizgisi etrafında salınıyor. Akıllı para kavramlarını nasıl kullanacağınızı biliyorsanız, birikim veya dağıtım aşamasının başlangıcını belirlemek için para akışı endeksini kullanabilirsiniz.

Para Akış Endeksi (MFI) Hesaplama ve Ayarları

MFI hesaplaması aşağıdaki gibi dört adımı takip eder:

 1. İlgili dönemin Tipik Fiyatını (TP) belirleyin

TP = (YÜKSEK + DÜŞÜK + KAPALI)/3

 1. Para Akışını (MF) Belirleyin

MF = TP * HACİM

Mevcut tipik fiyat, önceki tipik fiyattan daha büyükse, para akışı pozitiftir ve bunun tersi de geçerlidir. Pozitif bir akış, yatırımcıların dayanak varlık üzerinde pozisyon oluşturduğunu gösterirken, negatif bir para akışı, yatırımcıların dayanak varlıktaki pozisyonlarından çıktığını gösterir.

 1. Para Oranını (MR) Belirleyin

MR = Pozitif Para Akışı (PMF)/Negatif Para Akışı (NMF)

 1. Para Akışı Endeksini (MFI) Hesaplayın

MFI = 100 – (100 / (1 + MR))

MFI'nin varsayılan zaman periyodu, minimum 0 ve maksimum 100 olmak üzere 14'tür. Bu, MFI değerinin 0 ile 100 arasında salınacağı anlamına gelir.

Osilatörün çalışması için yukarıdaki hesaplamaları son 14 periyot için tekrarlamanız gerekir. Hiç kimsenin her seferinde endeksi kendi başına hesaplayamayacağı açıktır. Hesaplamalar çok karmaşık olmasa da, göstergeyi yalnızca daha iyi anlamanız için sağlıyoruz. Endeksi okuma ve anlama kısmına geçsek iyi olur.

Para Akış Endeksi Nasıl Okunur?

Para Akış Endeksi, toplam para akışına kıyasla pozitif para akışının yüzdesini gösterir. Mevcut tipik fiyat bir öncekinden daha yüksek olduğunda, pozitif para akışı olarak kabul edilir ve bunun tersi de geçerlidir.

MFI bir osilatördür; diğer benzer göstergeler gibi okumalıyız. 80 seviyesinin üzerindeki okumalar aşırı alım bölgesini temsil eder ve olası aşağı yönlü tersine dönüş hakkında sinyal verir. Aynı şey 20 ve daha düşük seviyeler için de geçerlidir. Bu, yukarı yönlü hareket şansının daha yüksek olduğu aşırı satım bölgesidir.

#BARCDaily.png

MFI'nin yaratıcıları, başlangıçta aşırı satım ve aşırı alım seviyelerinin göstergesi olarak 10 ve 90 seviyelerini tavsiye etti. Fiyat nadiren bu seviyelere ulaşsa da, aşırı alım ve aşırı satım durumları (>90 ve <10) daha da yüksek bir geri dönüş şansına işaret ettiğinden, onları aramak daha güvenilirdir.

Ayrıca, alıcı ve satıcılardan gelen baskıyı tanımlamak için MFI üzerinde 50 seviyesini işaretleyebilirsiniz. 50'nin üzerindeki okumalar satın alma baskısını gösterir ve bunun tersi de geçerlidir.

MFI Sinyalleri ile İşlem Yapmak

Para Akışı Endeksi, RSI'ye oldukça benzer olduğundan, gösterge de benzer şekilde kullanılabilir. MFI, işlemcilere aşırı alım, aşırı satım ve sapmalar dahil olmak üzere çeşitli sinyaller sunabilir. MFI 80'in (veya bazı stratejilerde 90'ın) üzerine çıktığında, bunu bir satış sinyali olarak düşünebilirsiniz.

TESLADaily - Copy.png

Aynı şey diğer yönde de geçerlidir. MFI 20'nin altına düştüğünde (bazı stratejilerde 10), bunu aşırı satım bölgesine giriş olarak görüyoruz. Böylece, alım işlemleri aramaya başlayabilirsiniz.

USDJPYDaily.png

Bununla birlikte, bazen aşırı alım ve aşırı satım bölgeleri aramak sizin için yeterli olmayabilir. Bu durumda, MFI'de klasik RSI sapmalarını kullanmayı deneyin. Bir düşüş farklılığı bulmak için grafiğin daha yüksek zirvelerini ve MFI'de daha düşük zirveleri arayın. Ardından, bir giriş noktası bulmak için işlem stratejinize ekleyebilirsiniz.

NVIDIADaily.png

Boğa uzaklaşması da aynıdır. Bulmak için grafikte daha düşük düşükler ve MFI'de daha yüksek düşükler arayın ve bir satın alma işlemi için bir giriş noktası arayın. Bir yükseliş trendinin sonunda düşüş eğiliminin ortaya çıktığına ve alt kısımda (düşüş trendinin sonunda) yükseliş sapmasının bulunabileceğine dikkat edin.

MFI Stratejisi ile İşlem Yapma

Farklılık işlemi stratejisinin para akışı endeksi için en iyilerinden biri olduğunu düşünüyoruz. Giriş ve çıkış noktalarını bulmak için grafiğe bakalım. Farkı görür görmez varlığı satmayı düşünün (bizim durumumuzda bu NVIDIA hissesidir). Enstrümanı ancak mum çubuğu kapandıktan sonra satmalıyız. Şanslıyız ki, bu bir düşüş eğilimiydi ve şimdi düşüş senaryosundan daha da eminiz.

NVIDIADaily1.png

Şimdi pozisyondayız ve sinyalin işlemi kapatmasını beklemeliyiz. En basit yol, MFI'nin 20'nin altına düşmesini beklemek ve satış faaliyetinin sonunu belirtmektir. Hisse daha sonra daha da düştü, ancak bu önemsiz çünkü hala kârlı ve güvenilir bir işlemimiz vardı. Tüm hareketi alsaydık daha iyi olurdu, ama elimizdekilerle mutlu olmalıyız.

NVIDIADaily2.png

İşleminizin bir kısmını Kârı Al'ın yarı seviyesindeyken kapatmaktan ve Zararı Durdur'unuzu başa baş noktasına taşımaktan çekinmeyin. Bu şekilde, işlemlerinizi risksiz hale getirirsiniz ve daha uzun süre tutmayı göze alabilir, potansiyel olarak daha büyük getiriler için bir yol açabilirsiniz.

Sonuç

Para Akışı Endeksi, özellikle RSI işlem stratejilerine aşina iseniz, işlemlerinizi geliştirmenin harika bir yoludur. MFI, RSI'dan daha az sinyal sağlar, ancak test edilen MFI stratejisi harika çalışır. Kısmen hacim göstergesi olarak, tüm olası varlıklar üzerinde test etmeyi dört gözle bekliyoruz. İşte aklınızda bulundurmanız gereken bazı ipuçları:

 • 80'in üzerinde veya 20'nin altında bir endeks, aşırı alım veya aşırı satım olarak kabul edilir. Bu alanlarda tersine dönüşler arayın.
 • Sapmaların güvenilir olması için trendin sonunda görünmesi gerekir.
 • Bazen daha doğru MFI sinyalleri almak için TradingView kullanmak daha iyidir.

Benzer

Pin Bar İşlem Stratejisi
Pin Bar İşlem Stratejisi

Bazen bir grafik veya mum çubuğu formasyonu, belirli bir seviyede bulunuyorsa iyi bir giriş sinyali sağlayabilir. Pin bar, en güvenilir ve bilinen mum çubuğu kalıplarından biridir ve işlemciler bunu grafikte gördüklerinde, fiyatın yakında yönünü değiştirmesini umarlar.

EURGBP Teknik Analizi
EURGBP Teknik Analizi

EURGBP paritesinde kısa vadeli yükselen kanal içerisinde fiyatlamalar devam ediyor…

Sıkça sorulan sorular

 • FBS ile kazandığınız parayı nasıl çekersiniz?

  Prosedür çok basit. Web sitesindeki Withdrawal sayfasına veya FBS Kişisel Alanının Finans bölümüne gidin ve Para Çekme kısmına erişin. Kazandığınız parayı, para yatırma için kullandığınız aynı ödeme sistemi üzerinden çekebilirsiniz. Hesabınızı farklı yöntemlerle finanse etmeniz durumunda, yatırdığınız tutarlara göre aynı yöntemlerle kârınızı çekin.

 • Bir FBS hesabı nasıl açılır?

  Web sitemizdeki ‘Hesap aç’ düğmesini tıklayın ve Kişisel Alan'dan ilerleyin. İşlem yapmaya başlamadan önce bir profil doğrulaması yapın. E-postanızı ve telefon numaranızı onaylayın, kimliğinizi doğrulayın. Bu prosedür, fonlarınızın ve kimliğinizin güvenliğini garanti eder. Tüm kontrolleri tamamladıktan sonra, tercih ettiğiniz işlem platformuna gidin ve işlem yapmaya başlayın. 

 • İşlem yapmaya nasıl başlanır?

  Eğer 18 yaşından büyükseniz FBS'ye katılabilir ve FX yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İşlem yapmak için, bir broker hesabına ve varlıkların finansal piyasalarda nasıl hareket ettiğine dair yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Ücretsiz eğitim materyallerimiz ve bir FBS hesabı oluşturmak ile temel bilgileri inceleyerek başlayabilirsiniz. Demo hesabıyla sanal parada ortamı test etmek isteyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, başarıyı yakalamak için gerçek piyasaya girin ve işlem yapın.  

 • Level Up Bonusu etkinleştirilir?

  FBS Kişisel Alanının web veya mobil sürümünde Level Up Bonus hesabını açın ve hesabınıza 140$'a kadar ücretsiz kazanın.

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Takım Ruhunu Hissedin

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Yeni başlayanlar için Forex kitabı

Yeni Başlayanlar için Forex kitabı, işlem dünyasında size rehberlik edecektir.

Yeni başlayanlar için Forex kitabı

Yatırım yapmaya başlamak için en önemli bilgiler
E-posta adresinizi girin ve size ücretsiz bir Forex rehberi göndereceğiz

Teşekkürler!

E-postanıza özel bir bağlantı gönderdik.
Adresinizi doğrulamak için bağlantıya tıklayın ve yeni başlayanlar için ücretsiz Forex rehberinizi alın.

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera