1. FBS broker >
  2. Blog >
  3. 2022’de Kripto Para İşlemi Nasıl Yapılır?
2022-10-07 • Güncellendi

2022’de Kripto Para İşlemi Nasıl Yapılır?

Cover_642х361.png

Yıl 2022 ve hala kripto para işlemlerini nasıl yapacağınızdan emin değil misiniz? Eğer emin değilseniz, bu, çok geç olmadan yakalama şansınız. Dünyanın en büyüleyici varlık türü olan kripto para birimini keşfetmek için okumaya devam edin ve 2022’de kripto para işlemlerine nasıl güvenle başlayacağınızı öğrenin.

Kripto para birimi nedir?

'Kriptografik' ve 'para birimi' veya kısaca 'kripto' kelimelerinin birleşimi olan kripto para birimi, küresel finans endüstrisinde devrim yaratan bir dijital varlık türüdür. 2009, şimdiye kadarki ilk kriptonun, Bitcoin’in yaratılmasına işaret ederken, hem kripto işlemlerinin hem de yeni kripto para birimleri geliştirmenin popülaritesi önemli ölçüde arttı. Aslında, 13 yıl sonra, tüm kripto para piyasasının toplam değeri 89 milyar doların üzerinde ve şu anda piyasada 10.000’den fazla farklı kripto para birimi veya 'coin' var.

Her coinin kendine has bazı özellikleri olmasına rağmen, tüm coinlerin ortak bir özelliği vardır: 'blok zinciri' adı verilen bir teknoloji üzerinden çalışırlar. Blok zinciri, belirli bir coinin tüm işlemlerinin (ve coine bağlı olarak diğer bilgilerin) dijital kaydını ifade eder. Blok zinciri, merkezi olmayan bir bilgisayar ağında saklanır. Ademi merkeziyetçilik, bir düğümün mülkiyetin çoğuna veya tamamına sahip olduğu merkezileştirmenin aksine, sahipliğin ağdaki her düğüm (bu durumda bir bilgisayar) arasında eşit olarak bölündüğü bir sahiplik düzenlemesi anlamına gelir. Bu, blok zincirinin bir kopyasının ağındaki her bilgisayarda depolandığı ve en önemlisi, coinin bir banka veya hükümet gibi merkezi bir kurum tarafından düzenlenmediği anlamına gelir. "Kulağa riskli geliyor, diyebilirsiniz. Bankamdan memnunum ve ona güveniyorum, neden kriptoyu önemseyeyim?”. Cevap basit: çünkü kripto para birimleri kullanıcılarına birçok çekici avantaj sağlıyor.

Peki kripto kullanmanın avantajları nelerdir? Birincisi, ademi merkeziyetçilik, bankalar tarafından aksi takdirde uygulanan maliyetlerin tamamı olmasa da çoğundan kaçınılmasına izin vererek, kripto kullanırken işlemleri daha ucuz hale getirir. Bu, bankalar aracılığıyla yapıldığında pahalı olabilen uluslararası transferler için önemli bir fark yaratıyor. İkincisi, blok zinciri teknolojisi, arz limiti, sabit enflasyon oranı ve kredi sözleşmeleri gibi şeylerin koduna programlanmasına izin vererek, ekonomik düzenlemeyi otomatik hale getirir ve bankaların işlevlerinin çoğunun yerini alır. Sonuç olarak blok zinciri, ekonomik düzenlemeyi merkezi düzenlemeye kıyasla daha şeffaf, nesnel ve verimli hale getirir. Üçüncüsü, blok zinciri teknolojisi son derece şifreli, gizli ve merkezi olmayan bir yapıya sahip olduğu için kripto, bankalardan daha fazla güvenlik sunar.

Şimdi kripto işlemleriyle daha çok ilgileniyor musunuz? Kripto işlemleri ile diğer varlıklar arasındaki pratik farkları öğrenmek ve kripto işlemlerinin size uygun olup olmadığına karar vermek için okumaya devam edin.

1_642х361.png

Diğer varlıklara karşı kripto işlemleri

Peki, kripto işlemlerinin diğer varlıklarla işlem yapmaktan farkı nedir?

Temel fark, kripto para birimlerinin diğer varlık türlerinden çok daha volatile olmasıdır. Bir kripto para biriminin fiyatının tek bir günde %10’a kadar dalgalanması yaygın bir durumdur. Bir yandan, daha yüksek volatilite, daha yüksek risk anlamına gelir. Öte yandan, daha yüksek volatilite, daha hızlı fiyat hareketleri nedeniyle daha hızlı kâr sağlar. Ayrıca, diğer piyasalardan farklı olarak, kripto piyasası yılda 365 gün, günde 24 saat işlem yapmaya açıktır. Sonuç olarak, kripto işlemleri çok daha yüksek bir kâr potansiyeli sunar, ancak diğer varlıklara kıyasla daha yüksek risk taşır.

Teknik analiz açısından, kripto işlemleri diğer varlıklarla aynıdır, bu nedenle teknik analiz araçlarını kullanma konusunda zaten biraz deneyiminiz varsa, herhangi bir yeni teori öğrenmeniz gerekmez. Bununla birlikte, temel analizde bir fark vardır: kripto, piyasa duyarlılığına daha duyarlı ve sosyal medyadan, özellikle de kripto ünlüleri tarafından yapılan açıklamalardan daha fazla etkilenir.

Artık kripto para işlemleri ile maceranıza başlamaya hazır mısınız? 2022’de kripto işlemi yapmanın en iyi yolunu öğrenmek için okumaya devam edin.

2022’de kripto para işlemi nasıl yapılır?

1. Bir kripto para birimi brokeri ile bir hesap açın

Kripto işlemlerine başlamak için ilk adım, bir kripto brokeri ile bir hesap açmaktır; bu, işlemcilerin kripto ile diğer varlıklara veya broker tarafından belirlenen oranlarla işlem yapabilmesine izin verir.

FBS’de hem webde hem de mobilde bir kripto hesabı açabilirsiniz. FBS Kripto hesabı, 100’den fazla işlem enstrümanı sunar: coinler, coin-coin, coin-fiat ve coin-metal. Ayrıca FBS, kripto işlemleri için mükemmel koşullar sunar: düşük spreadler, 1:5’lik sabit kaldıraç ve ayrıca hem fiat (geleneksel) para birimleri hem de kripto para birimleri aracılığıyla para yatırma ve çekme işlemleri.

Hesabınızı kullanmaya başlamak için önce hesabınızı pasaportunuz veya kimlik kartınızla doğrulamanız gerekir. Bu, dolandırıcılığı önlememize ve anlaşmazlıkları çözmemize yardımcı olur, böylece endişelenmeden işlem yapmanın keyfini çıkarabilirsiniz. Kimliğiniz doğrulandıktan sonra, artık hesabınıza para yatırmaya hazırsınız. FBS Kripto hesabı ile bir banka kartı, Skrill ve Neteller gibi bir aracı veya bir kripto cüzdanı kullanarak para yatırabilirsiniz. Henüz kriptoya gerçek para yatırmaya hazır değilseniz, her zaman bir FBS Kripto Demo hesabı açabilir ve sanal para kullanarak kripto işlemi yapabilirsiniz.

2. Bir işlem platformu seçin

Bir kripto brokeri ile hesap açtıktan sonra, bir işlem platformu seçmeniz gerekecek. İşlem platformu, kullanıcıların kripto alıp satabilecekleri, canlı fiyat çizelgelerini takip edebilecekleri, işlem sinyalleri alabilecekleri ve teknik analiz araçlarını kullanabilecekleri bir yazılım türüdür.

Aralarından seçim yapabileceğiniz işlem platformları, kripto brokerinize bağlıdır. FBS Kripto hesabı MetaTrader5’te ve kendi işlem platformumuz FBS Trader’da mevcuttur. FBS Trader daha kullanıcı dostudur ve bu nedenle kripto işlemlerine yeni başladıysanız önerilir. MetaTrader5 daha gelişmiş teknik analiz araçlarına sahiptir ve bu nedenle daha deneyimli işlemciler için uygundur.

3. Bir işlem planı oluşturun

Bir sonraki adım, kripto para işlemlerinde başarılı bir başlangıç yaptığınızdan emin olmak için kendinden emin bir işlem planı oluşturmaktır. İlk olarak, işlem yapmak istediğiniz kripto para birimlerini seçin. İşlemciler için, farklı kripto para birimleri arasındaki temel fark, volatiliteleri ve popülerlikleridir. Örneğin, ABD doları ile yüksek oranda korele olacak (benzer bir şekilde hareket edecek şekilde) tasarlanmış bir coin olan Tether, büyük ölçüde dalgalanma eğiliminde olan Bitcoin’den çok daha az volatiledir. Ayrıca, Bitcoin ve Ethereum gibi diğerlerinden daha popüler olan coinler daha yüksek likiditeye sahiptir (aktif olarak işlem görür) ve kripto para birimi işlem platformlarında daha yaygın olarak kabul edilir.

Diğer bir önemli fark, bazı coinlerin, Bitcoin gibi 21 milyon birim arz limiti ile sınırlı bir arza sahip olmasıdır. Bu arada, Ethereum gibi diğer coinlerin arzı sınırsız, bunun yerine sabit bir enflasyon oranı var. İşlemciler için sınırlı ve sınırsız arz arasındaki fark, arzın talebe ayak uyduracak şekilde ayarlanamayacağından, talep zamanla büyüdükçe sınırlı arza sahip coinlerin değer kazanma eğiliminde olmasıdır. Bununla birlikte, sınırlı arza sahip coinler de daha volatile olma eğilimindedir ve bu nedenle işlem yapmak için daha risklidir. Bu nedenle, hangi kripto para birimleriyle işlem yapacağınıza karar verirken riske karşı tutumunuz da önemlidir.

İşlem yapmak için birkaç coin seçtikten sonra, kripto ve diğer varlık türleri arasındaki volatilite farkının coinler arasındakinden çok daha büyük olduğunu unutmayın. Bu nedenle, kriptonun yüksek volatilitesini kontrol altında tutmak için işlem planınız sağlam risk yönetimi ilkelerini takip etmelidir. En önemlisi, yaptığınız her işlem için bir Zararı Durdur veya Kârı Al seviyesi ayarlamalısınız.

Ardından, bazı işlem stratejileri seçin. Bir işlem stratejisi, işlemcilerin bir varlığı ne zaman alıp satacaklarına karar vermelerine yardımcı olan ve teknik ya da temel analize dayanabilen bir dizi ilkedir. İşlem başarınızı en üst düzeye çıkarmak için, her iki analiz türünü de kapsayan bir strateji kombinasyonu kullanmanızı öneririz. FBS ile işlem yapıyorsanız, hem webde hem de mobil cihazlarda bulunan Eğitim bölümümüzde işlem stratejileri hakkında her zaman daha fazla bilgi edinebileceğinizi unutmayın.

4. İlk işleminizi tamamlayın

Sağlam bir işlem planı oluşturduktan sonra, nihayet ilk kripto işleminizi yapmaya hazırsınız. Bunu yapmak için işlem platformunuzu açın ve işlem yapmak istediğiniz enstrümanı seçin. Daha sonra mevcut alış ve satış fiyatlarını göreceksiniz. Ardından, işleminizin boyutunu ve satın almak mı yoksa satmak mı istediğinizi seçebilirsiniz. Emrinizi yerleştirdikten sonra mevcut kâr veya zararınızı takip edin. İşleminizi kapatmak için, ters yönde eşdeğer bir emir vermeniz yeterlidir.

İşte bu kadar, şimdi ilk kripto işleminizi başarıyla tamamladınız! Bu kılavuzu faydalı bulduğunuzu ve artık kripto yolculuğunuz için daha hazırlıklı olduğunuzu umuyoruz. Mutlu işlemler!

  • 703

Takım Ruhunu Hissedin

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Yeni başlayanlar için Forex kitabı

Yeni Başlayanlar için Forex kitabı, işlem dünyasında size rehberlik edecektir.

Yeni başlayanlar için Forex kitabı

Yatırım yapmaya başlamak için en önemli bilgiler
E-posta adresinizi girin ve size ücretsiz bir Forex rehberi göndereceğiz

Teşekkürler!

E-postanıza özel bir bağlantı gönderdik.
Adresinizi doğrulamak için bağlantıya tıklayın ve yeni başlayanlar için ücretsiz Forex rehberinizi alın.

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera