Bitcoin

Bitcoin

Bitcoin  nedir

1990'ların sonunda, Nobel Ödülü sahibi ekonomist Milton Friedman dijital para biriminin  erken doğuşunu tahmin etti. Satoshi Nakamato adında bilinmeyen bir kişi yalnızca yirmi yıl önce Bitcoini icat etti, onu "Eşdüzeyde Elektronik bir Nakit Sistemi" olarak tanımladı, Bitcoin için yol haritasını oluşturan belge olan bir beyaz bülten  içinde düzenlenen fikirlerle devam ediyor. Bugün, bu hala en basit ve doğru tanımlamadır.
Şimdi Bitcoin dünya çapında bir kripto para birimi ve dijital ödeme sistemi, ayrıca bir otorite veya aracı tarafından değil de kendi kullanıcıları tarafından yürütüldüğü için ilk merkezsiz dijital para birimidir. Bir kullanıcının açısından, Bitcoin kişisel Bitcoin cüzdanı sağlayan ve kullanıcılarının bunlarla Bitcoin göndermesini ve almasını sağlayan bir mobil uygulama ya da bilgisayar programından başka bir şey değildir. Bir çok kullanıcı için Bitcoin bu şekilde çalışır.
Nisan 2017'nin sonunda, tüm mevcut Bitcoinlerin toplam değeri, günde milyon dolarlar değerinde Bitcoin döviz işlemiyle, 20 milyar ABD dolarını aştı. Popülerliği hızla yükseliyor çünkü diğer para birimlerinin pek çok sorununu çözüyor. Elektronik olarak yaratılmıştır ve tutulur ve mal ve hizmetler almak ve dünyanın herhangi bir yerine para göndermek için kullanılabilir. Bitcoin küresel olarak kabul gören ilk para birimidir ve döviz bürosu, minimumlar, sınırlar yoktur ve bir banka hesabı gerektirmez. Bu nedenle Bitcoin kullanan iş yerleri ve bireylerin sayısı hızla artmaktadır. Bunlar restoranlar, daireler ve hukuk firmaları gibi geleneksel işletmelerin yanı sıra popüler çevrim içi hizmetleri de kapsar.
Fiziksel Bitcoinler yoktur, yalnızca bulutta umumi hesap defterinde tutulan hesaplar ve sanal cüzdanda bulunan bilgileri kapsayan bir dokümanı temsil eden ve özel ve genel anahtarların kopyasını barındıran kağıt cüzdanlar bulunur. Bitcoinler herhangi bir banka ya da hükumet tarafından basılmaz ya da desteklenmez, ne de bireysel Bitcoinler mal olarak değerlidir. Ulusal para  olmamasına rağmen Bitcoin grafikleri popülaritede yüksektir ve toplu olarak Altcoinler  olarak tanımlanan diğer sanal para birimlerinin çıkışından tetiklenmiştir. 2106 

DAĞILMA Bitcoin 

Bitcoin teknolojide ve ekonomide hala çok yeni bir deneydir. Kendisi sanal para, kripto para birimi , uluslararası bir ödeme ağı, paranın interneti olarak bilinir - ama ne derseniz deyin, Bitcoin herkesin parası gördüğü ve kullandığı biçimi değiştiren bir devrimdir. 
Bitcoin hesapları genel ve özel "anahtarlar" kullanılarak tutulur, bunlar matematiksel bir şifreleme  algoritmasını oluşturmak için kullanılan uzun satırlardan oluşan sayılar ve harflerdir. 
Özel anahtar, isminden de belli olduğu gibi, özel tutulur ve sahibi tarafından herhangi bir dijital dosyanın imzalanmasında kullanılır. Genel anahtar, matematiksel olarak özel anahtarla ilişkilidir, dijital dosyanın kesinlikle özel anahtar tarafından imzalandığını onaylar. Ek olarak, genel anahtar sahiplik iddiasını onaylamak isteyen herhangi birileri arasında paylaşılabilmelidir.

Bitcoin Nasıl Çalışır

Bitcoin bir eşdüzeyde  para birimidir ve üçüncü bir taraf olmadan Bitcoin gönderip alabileceğiniz bir sistem üzerinde yürür. Basit bir şekilde açıklayacak olursak, yasal para birimleri, işlemi doğrulamak için bankalar veya Visa gibi ödeme işlemcileri gibi üçüncü taraflara dayanır. Bu şekilde gönderilen ödemenin gerçekten alındığına emin olursunuz. Buna karşın, Bitcoin işlemleri genel kayıt defleri olan Bitcoin blok zincirinde kayıt altına alınır. Bu bilgi kalıcıdır, halka açık olarak görülebilir ve düzenlenemez ya da silinemez. Bu demektir ki işlem kayıtları, işlemin kanıtı olarak davranır. Bitcoin ayrıca kopyalanamaz olarak programlanmıştır, yani çifte harcama yapmak uzak bir ihtimaldir.
Yeni Bitcoinler "madencilik" denen, rekabetçi ve merkezi olmayan bir işlem tarafından üretilir. Bu işlem bireylerin ağ tarafından hizmetleri sebebiyle ödüllendirilmesini içerir. Bitcoin madencileri  işlemleri işler ve özelleşmiş donanım kullanarak ağın güvenliğini sağlar ve karşılığında Bitcoin toplarlar. Temel olarak, blok zincirinize  eklenecek yeni bir blok  keşfetmek için bilgisayar üzerinden zor bir yap-boz çözmeyi ve az miktarda Bitcoin cinsinden ödül almayı içerir. Blok ödülü 2009'da 50 Bitcoindi; her dört yılda bir düşüyor. 
Bitcoin protokolü, yeni yaratılan Bitcoinlerin sabit oranda olacağı şekilde tasarlanmıştır. Bu, Bitcoin madenciliğini  çok rekabetçi bir iş yapar. Daha çok madenci ağa katıldığında, kar etmek gitgide zorlaşır ve madenciler işletme giderlerini artırmak için verimlilik aramalıdır.
Oluşturulan Bitcoin sayısı, Bitcoin sigortası, mevcut 21 milyon Bitcoine ulaşıp tamamen durduğu zamana kadar, her yıl otomatik olarak yarılanıyor. Bu noktada, Bitcoin madencileri muhtemelen sadece sayısız küçük işlem ücretleri ile desteklenecekler. 

Bitcoinin Ederi Nedir?

Diğer her şey gibi, Bitcoinin de fiyatı arz ve talep kanunlarına göre belirlenir. Arz 21 milyon Bitcoinle sınırlıdır, bu yüzden Bitcoin kullanan insanlar arttıkça, artan talep ve sabit arzın birleşimi, fiyatı yükselmeye zorlayacaktır. Dünyada Bitcoin kullanan kişi sayısı henüz göreceli olarak az olduğundan, geleneksel para birimi cinsinden Bitcoinin fiyatı günlük olarak çok belirgin olarak dalgalanabilir ama daha çok insan kullanmaya başladıkça artmaya devam edecektir. Örneğin, Nisan 2017'de bir bitcoin 1,223$'dı - 770$ civarında olduğu 2016'nın sonlarına göre kayda değer bir sıçrama. Gelecekte eğer Bitcoin gerçekten popüler olursa, ek talebi karşılamak için her Bitcoinin en az yüz binlerce dolar etmesi gerekecektir.
Bitcoinin fiyatı ayrıca onun madencilik ağına bağlıdır, çünkü ağ ne kadar büyük olursa, yeni Bitcoinler üretmek o kadar zor- haliyle de masraflı- olur. Sonuç olarak, Bitcoinin üretim maliyeti arttığından, fiyatı da artmalıdır. Bitcoin madencilik ağının toplam gücü son on iki ayda üç katından fazla arttı.

Bitcoini Kim İcat Etti?

Bitcoin fikri anonim bir şahıs olan Satoshi Nakamoto tarafından kavramsallaştırılmıştır. Mayıs 2008'de eşdüzeyde kripto para birimi olan Bitcoin hakkında bir beyaz bülten paylaştı. Satoshi kim olduğunu ifşa etmeden, para biriminin nasıl işlediğini özetledi: Bitcoinler bilgisayar yazılımı tarafından 'madenden çıkarılır', direkt olarak kullanıcılar arasında transfer edilir ve dokunulmaz bir hesap defterinde üçüncü bir taraf gerektirmeden kaydolur.

Satoshi'den Önce

Meydanın uydurması olan Satoshi Nakamoto'nun yalnız, hayalperest bir dahi olduğuna ve Bitcoini havadan yarattığına inanmak ne kadar cazip olsa da, böyle icatlar bir anda olmaz. Bütün bilimsel keşifler, ne kadar orijinal gözükürlerse gözüksünler, önceki mevcut araştırmalar üzerine kuruludur. Bitcoinin öncüleri vardır: 1997'de icat edilen, Adam Black'in Hashcash'i, ve peşi sıra Wei Dai'nin b-money'si, Nick Szabo'nun bit-gold'u ve Hal Finney'in Reusable Proof of Work'ü. Bitcoin beyaz bülteninde kendisi Hashcash ve b-money'in yanı sıra pek çok araştırma düzlemindeki işlere de atıfta bulunuyor.

Bitcoinlere Yatırım Yapmak

Dijital para biriminin gelecek olduğuna inanan pek çok Bitcoin destekleyicisi var. Bunu destekleyenler dünya çapındaki işlemler için daha hızlı, bedelsiz ödeme sistemine olanak sağladığı görüşünde. Herhangi bir hükumet ya da merkez bankası tarafından desteklenmemesine rağmen, Bitcoin geleneksel para birimlerine karşı değiştirilebilir; aslında onun dolara karşı olan döviz kuru potansiyel yatırımcıları ve döviz oyunlarıyla ilgilenen yatırımcıları çeker. Aslında, Bitcoin gibi dijital para birimlerinin büyümesinin ana sebebi ulusal yasal paraya ve altın gibi geleneksel mallara  alternatif olarak davranır.
Mart 2014'te, IRS , Bitcoinler de dahil olmak üzere bütün sanal para birimlerinin varlık  olarak vergilendirilmesi gerektiğini belirtti. Sermaye  olarak tutulan Bitcoinlerden elde edilen kazanç veya kayıp, sermaye kazançları  veya zararları olarak algılanacak, bu esnada envanter  olarak tutulan Bitcoinler sıradan kazanç veya zararlar olarak tutulacak.

Bitcoin Kazanma Yolları

Ödeme Olarak Alma

Bazı insanlar nakit para birimleri yerine, Bitcoinle maaş alıyor. Geleneksel bir işletmeniz varsa, yalnızca "Burada Bitcoin Geçerlidir" yazan bir tabela asın ve bir çok müşteriniz bunu iyi karşılayacaktır; işlemler gerekli donanım terminaliyle ya da QR kodları üzerinden cüzdan adresi ve dokunmatik ekran uygulamalarıyla halledebilirsiniz. Bir çevrim içi işletme bu ödeme yöntemini kredi kartı, PayPal, vb gibi tekliflere ekleyerek Bitcoini kolayca kabul edebilir. Çevrim içi ödemeler bir Bitcoin satıcı aracı gerektirir (Coinbase ya da BitPay gibi bir harici işlemci). 

Faiz Ödemeleri

Bitcoin kazanmanın başka bir değişik yolu borç vermek ve para biriminde ödeme alır. Borç verme üç şekilde gerçekleşir - bildiğiniz birine direkt borç verme; borç verenleri ve alanları eşleştirerek eşdüzeyde işlemler gerçekleştiren bir web sitesi üzerinden; veya Bitcoin hesapları için belirli bir faiz oranı sunan sanal bir bankaya yatırarak. Bu sitelerden bazıları Bitbond ,BitLendingClub  veBTCjam . 

Kumar

Bitcoin meraklılarına hizmet veren, çevrim içi çekilişler, jackpot, spread bahsi ve diğer oyun seçenekleri barındıran kumarhanelerde oynamak mümkündür. Tabii ki, kumar ve bahis tarzı şeylerin artı ve eksileri ve riskleri burda da mevcuttur.

Bitcoinlere Yatırım Yapmanın Riskleri

Bitcoin normal özsermaye payı olarak tasarlanmamasına rağmen (hiç hisse çıkarılmamıştır), bazı spekülatif yatırımcılar Mayıs 2011 ve Kasım 2013'deki hızlı değer kazanmasından sonra dijital paraya doğru çekildi. Bu yüzden, pek çok insan Bitocini değişim aracı  olmasından çok yatırım değeri için satın aldı. Fakat garanti değeri olmaması ve dijital doğası, Bitcoin almanın ve kullanmanın kendi risklerini taşıdığı anlamına gelir. Pek çok yatırımcı ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu  (SEC), Finansal Endüstri Yönetim Kurulu  (FINRA), Tüketici Mali Koruma Ofisi  (CFPB) ve diğer büroların açıklamalarıyla uyarılır.
Sanal para birimi kavramı hala yeni ve geleneksel yatırımlarla karşılaştırıldığında, Bitcoinin uzun vadeli bir iz kaydı ve ona arka çıkacak bir güvenirlik geçmişi bulunmuyor. Artan kullanımıyla, Bitcoinler her gün daha az deneysel oluyor, tabii ki yine de sekiz yıldan sonra, onlar (bütün dijital para birimleri) hala gelişme aşamasındalar, evriliyorlar. 
Diğer bir deyişle riskten kaçınanlar için değil. Eğer Bitcoine yatırım yapmayı düşünüyorsanız, bu benzersiz yatırım risklerini anlayın:
Mevzuat Riski: Bitcoinler, hükumet para birimine rakip olup, karaborsacılık işlemleri, kara para aklama, yasa dışı faaliyetler veya vergi kaçakçılığı için kullanılabilir. Sonuç olarak, hükumetler Bitcoinlerin kullanımı ve satışını düzenlemek, sınırlandırmak veya yasaklamak isteyebilir ve bazıları zaten yapmıştır. Diğerleri çeşitli kurallar çıkarıyor. Örneğin, 2015'te, New York Mali Hizmetler Departmanı Bitcoinlerin satın alınması, satılması, aktarılması veya depolanması ile uğraşan şirketlerin müşterilerin kimliğini kaydetmek için, bir uyum görevlisinin olması ve sermaye yedeklerinin muhafaza edilmesini gerektiren düzenlemeleri tamamladı . 10.000$ veya daha fazla ederdeki işlemler kaydedilmeli ve bildirilmelidir.
Güvenlik Riski: Bitcoin işlemleri tamamen dijitaldir ve herhangi bir sanal sistemde olduğu gibi saldırıya maruz kalma, kötü amaçlı yazılım ve işlemsel hata riski vardır. Bir hırsız bir Bitcoin sahibinin bilgisayarının sabit diskine erişir ve özel şifreleme anahtarını çalarsa, çalınan Bitcoinleri başka bir hesaba aktarabilir. Kullanıcılar bunu yalnızca Bitcionleri internete bağlı olmayan bir bilgisayarda saklayarak ya da bir kağıt cüzdan  kullanmayı seçerek - Bitcoin özel anahtarlarını ve adreslerini yazdırır ve bunları bir bilgisayarda tutmazlarsa önleyebilir. Bilgisayar korsanları, Bitcoin işlemlerini de hedefleyebilir, binlerce hesaba ve Bitcoinlerin depolandığı sanal cüzdanlara  erişim elde edebilir. 
Sigorta Riski: Bazı yatırımlar Menkul Değerler Yatırımcı Koruma Kurumu  aracılığıyla sigortalıdır. Normal banka hesapları, yetki alanına bağlı olarak belli bir miktara kadar Federal Mevduat Sigorta Kurumu  (FDIC) aracılığıyla sigortalıdır. Bitcoin işlemleri ve Bitcoin hesapları, herhangi bir federal ya da hükumet programı tarafından sigortalı değildir.
Dolandırıcılık Riski: Bitcoin, sahiplerini doğrulamak ve işlemleri kaydetmek için özel anahtar şifrelemesini kullanıyor olsa da dolandırıcılar ve sahtekarlar, sahte Bitcoins satmaya teşebbüs edebilir. Örneğin, Temmuz 2013'te, SEC, Bitcoin ile alakalı bir Ponzi şemasının bir operatörüne karşı yasal işlem başlattı.
Piyasa Riski: Daha az insan Bitcoin'i bir para birimi olarak kabul etmeye başlarsa, bu dijital birimler değer kaybedebilir ve değersizleşebilir. Halihazırda çok sayıda rekabet var ve Bitcoin, marka tanıma ve risk sermayesi  parası sayesinde diğer 100 dijital para birimlerine karşı büyük bir öneme sahip olsa da, daha iyi sanal paranın teknolojik doğuşu her zaman bir tehdittir.
Vergi Riski: Bitcoin herhangi vergi avantajlı  emeklilik hesaplarına dahil olmaya uygun olmadığından, yatırımların vergilendirilmesinden korunmak için iyi ve yasal seçenekler yoktur.
Geri

2022-11-22 • Güncellendi

Sıkça sorulan sorular

 • FBS ile kazandığınız parayı nasıl çekersiniz?

  Prosedür çok basit. Web sitesindeki Withdrawal sayfasına veya FBS Kişisel Alanının Finans bölümüne gidin ve Para Çekme kısmına erişin. Kazandığınız parayı, para yatırma için kullandığınız aynı ödeme sistemi üzerinden çekebilirsiniz. Hesabınızı farklı yöntemlerle finanse etmeniz durumunda, yatırdığınız tutarlara göre aynı yöntemlerle kârınızı çekin.

 • Bir FBS hesabı nasıl açılır?

  Web sitemizdeki ‘Hesap aç’ düğmesini tıklayın ve Kişisel Alan'dan ilerleyin. İşlem yapmaya başlamadan önce bir profil doğrulaması yapın. E-postanızı ve telefon numaranızı onaylayın, kimliğinizi doğrulayın. Bu prosedür, fonlarınızın ve kimliğinizin güvenliğini garanti eder. Tüm kontrolleri tamamladıktan sonra, tercih ettiğiniz işlem platformuna gidin ve işlem yapmaya başlayın. 

 • İşlem yapmaya nasıl başlanır?

  Eğer 18 yaşından büyükseniz FBS'ye katılabilir ve FX yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İşlem yapmak için, bir broker hesabına ve varlıkların finansal piyasalarda nasıl hareket ettiğine dair yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Ücretsiz eğitim materyallerimiz ve bir FBS hesabı oluşturmak ile temel bilgileri inceleyerek başlayabilirsiniz. Demo hesabıyla sanal parada ortamı test etmek isteyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, başarıyı yakalamak için gerçek piyasaya girin ve işlem yapın.  

 • Level Up Bonusu etkinleştirilir?

  FBS Kişisel Alanının web veya mobil sürümünde Level Up Bonus hesabını açın ve hesabınıza 140$'a kadar ücretsiz kazanın.

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Takım Ruhunu Hissedin

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Yeni başlayanlar için Forex kitabı

Yeni Başlayanlar için Forex kitabı, işlem dünyasında size rehberlik edecektir.

Yeni başlayanlar için Forex kitabı

Yatırım yapmaya başlamak için en önemli bilgiler
E-posta adresinizi girin ve size ücretsiz bir Forex rehberi göndereceğiz

Teşekkürler!

E-postanıza özel bir bağlantı gönderdik.
Adresinizi doğrulamak için bağlantıya tıklayın ve yeni başlayanlar için ücretsiz Forex rehberinizi alın.

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera