CFD

Fark Sözleşmesi (CFD)

CFD'ler Nedir?

CFD'ler veya fark sözleşmeleri, bir sözleşmeyi açtığınız andan kapattığınız ana kadar belirli bir varlığın değerindeki farktan kazanç elde etmenize olanak tanır. Basitçe söylemek gerekirse, finansal varlıkların fiyatlarındaki farktan kâr elde edersiniz.

Bu sözleşmelerle endeksler, hisse senetleri, vadeli işlemler, emtialar, para birimleri – temelde her şeyle işlem yapabilirsiniz. CFD'nin fiyatı, varlığın fiyatıdır ve varlığın fiyatı artarsa, CFD’nin fiyatı da yükselir. CFD işleminin ana özelliği, varlığa gerçekten sahip olmamanızdır: Eğer altın veya petrol işlemi yapıyorsanız, bunları fiziksel olarak elinizde tutmazsınız.

CFD'ler Nasıl Çalışır?

CFD işlemi yaptığınızda, gerçek varlıklarla işlem yapmadığınızı akılda tutmak önemlidir. Bunun yerine, söz konusu varlığın fiyatı ile ilgili olarak spekülasyon yaparsınız.

CFD'ler ile belirli sayıda birim işlemi yaparsınız. İki seçeneğiniz mevcut.

 • Alım veya “uzun poz.” Bu senaryoda, varlığın fiyatının gelecekte artmasını beklersiniz. Eğer öngörü konusunda iyiyseniz, fiyat değişiklikleri önemsiz olduğunda bile ciddi bir kazanç elde edebilirsiniz.
 • Satım veya “kısa poz.” Bu durumda, eğer fiyatın düşmesini bekliyorsanız varlığı satarsınız. Aynı varlığı hemen ardından daha düşük bir fiyata geri satın alabilirsiniz.

CFD'lerle ilgili en önemli şey, kaldıraçlı ürünler olmalarıdır. Kaldıraç, yatırdığınız para miktarı ile işlemlerde gerçekten kullanabileceğiniz miktar arasındaki orandır. Diyelim ki eğer kaldıraç 1:100 ise, yatırdığınız tutardan 100 kat daha büyük emirlerle işlem yapabilirsiniz.

Başka bir deyişle, CFD söz konusu olduğunda, varlığın gerçek değerinin küçük bir yüzdesini yatırmanız gerekir – yani, onsu 1790$ değerinde olan altın işlemine erişmek için birkaç bin dolar yatırmanız gerekmez. Bir CFD pozisyonu açmak için kullandığınız ilk para yatırma işlemine teminat denir.

Örneğin, 10 ons altın karşılığında bir CFD satın almak istiyorsunuz. Altının şuan ons başına 1.790$'dan işlem gördüğü göz önüne alındığında, CFD'nin toplam miktarı 17.900$'a gelir. Ancak 1:100 kaldıraç kullanıyorsanız, cebinizden yalnızca 179$ ödemeniz gerekir. Ve eğer altının fiyatı, örneğin ons başına 1.800$'a çıkarsa, 100$'lık bir kâr elde edeceksiniz. İlk yatırdığınız tutar sadece 179$ olduğundan, bu harika bir sonuçtur.

İşlemlere yatırım yapmak için eğer önemli bir başlangıç tutarınız yoksa, bu mükemmel bir avantajdır. Ancak, kaldıraç ve marj ile işlemlerin potansiyel kârınızı arttırmasına rağmen, sizi daha fazla riske ve daha önemli kayıplara da maruz bıraktığını unutmayın.

CFD İşlemleri Güvenli midir?

Her şeyden önce, her türlü işleme girmek oldukça risklidir. Ancak genel olarak, bu işlem stratejisi sadece profesyonel ve deneyimli işlemciler için önerilir. Elbette, CFD'lerle işlem yapmak oldukça kârlıdır. Ancak yüksek kârlar yüksek riskleri de beraberinde getirir. Bu riskler çoğunlukla, CFD için seçtiğiniz varlığın türüne, volatile olup olmadığına ve küresel durumun varlığın fiyatına nasıl yansıyacağına bağlıdır. Kaldıraçla işlem yapmak daha fazla para kazanmanın harika bir yolu olsa da, işleminiz terse giderse büyük bir borçla karşılaşabileceğinizi de unutmamak gerekir.

Dolayısıyla, CFD işlemlerinin çok gelişmiş bir işlem türü olduğunu ve piyasanın nasıl çalıştığının net bir şekilde anlaşılmasını ve fiyat dalgalanmalarını analiz etme ve tahmin etme becerisi gerektirdiğini söyleyebiliriz. İyi bir strateji ve risk yönetim planı olmadan CFD işlemi yapmak güvenli değildir ve talihsiz sonuçlara yol açabilir.

CFD'lerin Avantajları

Daha Yüksek Kaldıraç

Normal varlıklarda kaldıraçla işlem yaptığınızda, sahip olmak istediğiniz varlıkların toplam değerinin en az %25'ini sağlamanız gerekir. Ancak CFD işleminde bu, %5'e kadar düşebilir. Ayrıca, kaldıraca bağlı olarak minimum teminat gereksinimi %1'den bile az olabilir. Bu, daha az para harcamak zorunda kalacağınız, ancak işlemlerinizin başarılı olması durumunda çok daha fazla kâr elde edeceğiniz anlamına gelir. İşlemlerinizde eğer bir şeyler ters giderse, daha yüksek kaldıracın daha yüksek kayıplar anlamına geldiğini unutmayın.

Tek Platformdan Küresel Piyasaya Erişim

İşlem dünyası her geçen gün daha da büyüyor, bu nedenle CFD'ler artık tüm dünyadaki tezgah üstü piyasalarda mevcut. Ürünlerini tüm büyük piyasalarda sundukları için bir CFD brokerı bulmak sorun değildir ve CFD işlem hizmetleri sunan bir platformu da aramak zorunda değilsiniz.

Açığa Satış Kuralı veya Borçlanma Hissesi Yok

Eğer açığa satış yapmayı tercih ediyorsanız, bunu yasaklayan piyasalarla karşılaşmış olabilirsiniz. Bazı piyasalar, işlemcilerin açığa satış yapmasına izin vermeden önce yatırımcıların ayrıca bir varlık ödünç almasını sağlar. Ancak, CFD'lerde bu sorunla karşılaşmazsınız çünkü aslında dayanak varlığa sahip değilsinizdir.

Ücretsiz Profesyonel Emir Gerçekleştirme

CFD brokerlerı nadiren ek ücret veya komisyon talep eder. Çoğunlukla varlığın volatilitesine bağlı olan spreadlerden para kazanırlar. Ancak kural olarak, bu brokerlerın beklenmedik ve yersiz ücretlerle yatırımcıları kör etme alışkanlığı yoktur.

Güniçi İşlem Gereksinimleri Yoktur

CFD brokerlerı, bir işlemcinin bir gün içinde yapabileceği işlem miktarına sınırlama getirmez ve günlük işlemler için minimum sermaye gereksinimine de sahip değildir. Hesabınızda gerekli minimum tutarın olması koşuluyla, her gün istediğiniz kadar işlem yapabilirsiniz.

Farklı İşlem Fırsatları

Hisse senedi ve para birimlerinden başlayıp petrol ve altın ile biten CFD işlemlerinde çok çeşitli varlıklar mevcuttur. Bu, işlemcilerin portföylerini çeşitlendirmelerine yardımcı olur ve geleneksel döviz piyasalarına bir alternatif sunar.

CFD'lerin Dezavantajları

İşlemciler Spread Öder

Yatırımcıların ücret, komisyon, düzenleme ve diğer maliyetleri ödemesini gerektiren geleneksel piyasaların aksine CFD yatırımcıları, hem pozisyona girerken hem de çıkarken spread ödemek zorundadır. Bu, işlemcilerin küçük hamlelerden kâr etmelerine izin vermez ve başarılı işlemlerden elde edebilecekleri kâr miktarını da azaltır. Spreadler, başarısız işlemlerden dolayı uğranılan zarar miktarını da biraz artırır. Spread maliyetleri, brokerler için ana gelir kaynağıdır, bu nedenle işlem stratejinize karar verirken bunları hatırlamanız gerekir.

Riskler

CFD işlemi oldukça riskli bir iştir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, kaldıraç riskleri mevcuttur. Kaldıraç daha fazla kâr elde etmenize yardımcı olurken, işleminiz başarısız olursa sizi büyük bir borca da sokabilir. Ayrıca, hesap marjininizi korumazsanız, marjin çağrısı alma riski de vardır. Eğer dikkatli olmazsanız, brokerınız pozisyonlarınızı kapatabilir ve potansiyel olarak size çok fazla zarar verebilir. Ve piyasa istikrarsızsa, risk yönetimi araçları bile sizi kurtarmada başarısız olabilir. Bu nedenle, CFD işlemlerinizi her zaman yakından takip etmeniz çok önemlidir.

CFD İşlemi Örneği

Diyelim ki bir X hissesi şu anda hisse başına 11$'dan işlem görüyor. Yakın gelecekte fiyatın artmasını beklediğiniz için 1.000 CFD satın almak istiyorsunuz. Bunu yapmak için kaldıraç kullanmaya karar verdiniz. Brokeriniz, %1'lik ilk teminat gereksinimi ile 1:100 kaldıraç sunuyor. Bu, hesabınıza sadece 110$ yatırmanız gerektiği anlamına gelir (1.000 birim x 11$ x %1).

Diyelim ki tahmininiz gerçekleşti ve artık her X hissesi 11.4$'dan satılabilir. Pozisyonunuzu kapattıktan sonra 400$ kâr elde edersiniz. Tabii ki, pozisyonlarınızı açtığınızda veya kapattığınızda da %0.1 kesinti olur, bu nedenle kârınızdan 11$ ve 11.4$ (1.000 birim x fiyat x %0.1) ödemeniz gerekir. Sonunda, 110$'lık ilk yatırdığınız tutarı 377.6$'a çevirmeyi başardınız.

CFD'lerle Para Kazanabilir misiniz?

Evet ve oldukça fazla. Ancak eğer CFD işlemi yapmaya karar verirseniz, potansiyel riskleri unutmayın. Yeni başlayanlar için güvenli bir strateji değildir, bu nedenle başlamadan önce çok fazla deneyim kazanmanız gerekir.

Sözün Özü

Fark sözleşmeleri işlemi, önemli bir başlangıç yatırımı olmadan piyasaya girmek için mükemmel bir yoldur. Büyük kaldıracın altında yatan tuzakları hatırlamanız gerekir, ancak dikkatli bir yaklaşımla CFD, finansal durumunuz için önemli bir çıkış olabilir. Sözleşme özellikleri bölümündeki mevcut CFD varlıklarının listesine göz atın.

Geri

2022-08-22 • Güncellendi

Sıkça sorulan sorular

 • FBS ile kazandığınız parayı nasıl çekersiniz?

  Prosedür çok basit. Web sitesindeki Withdrawal sayfasına veya FBS Kişisel Alanının Finans bölümüne gidin ve Para Çekme kısmına erişin. Kazandığınız parayı, para yatırma için kullandığınız aynı ödeme sistemi üzerinden çekebilirsiniz. Hesabınızı farklı yöntemlerle finanse etmeniz durumunda, yatırdığınız tutarlara göre aynı yöntemlerle kârınızı çekin.

 • Bir FBS hesabı nasıl açılır?

  Web sitemizdeki ‘Hesap aç’ düğmesini tıklayın ve Kişisel Alan'dan ilerleyin. İşlem yapmaya başlamadan önce bir profil doğrulaması yapın. E-postanızı ve telefon numaranızı onaylayın, kimliğinizi doğrulayın. Bu prosedür, fonlarınızın ve kimliğinizin güvenliğini garanti eder. Tüm kontrolleri tamamladıktan sonra, tercih ettiğiniz işlem platformuna gidin ve işlem yapmaya başlayın. 

 • İşlem yapmaya nasıl başlanır?

  Eğer 18 yaşından büyükseniz FBS'ye katılabilir ve FX yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İşlem yapmak için, bir broker hesabına ve varlıkların finansal piyasalarda nasıl hareket ettiğine dair yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Ücretsiz eğitim materyallerimiz ve bir FBS hesabı oluşturmak ile temel bilgileri inceleyerek başlayabilirsiniz. Demo hesabıyla sanal parada ortamı test etmek isteyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, başarıyı yakalamak için gerçek piyasaya girin ve işlem yapın.  

 • Level Up Bonusu etkinleştirilir?

  FBS Kişisel Alanının web veya mobil sürümünde Level Up Bonus hesabını açın ve hesabınıza 140$'a kadar ücretsiz kazanın.

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Takım Ruhunu Hissedin

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Yeni başlayanlar için Forex kitabı

Yeni Başlayanlar için Forex kitabı, işlem dünyasında size rehberlik edecektir.

Yeni başlayanlar için Forex kitabı

Yatırım yapmaya başlamak için en önemli bilgiler
E-posta adresinizi girin ve size ücretsiz bir Forex rehberi göndereceğiz

Teşekkürler!

E-postanıza özel bir bağlantı gönderdik.
Adresinizi doğrulamak için bağlantıya tıklayın ve yeni başlayanlar için ücretsiz Forex rehberinizi alın.

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera