Ethereum

Ethereum (ETH)

Ethereum nedir?

Ethereum, akıllı sözleşme adı verilen uygulama kodunu güvenli bir şekilde yürüten ve doğrulayan eşler arası bir ağ oluşturan merkezi olmayan bir blok zinciri platformudur. Ether, Ethereum blok zincirinin yerel kripto para birimidir.

Akıllı sözleşmeler, katılımcıların güvenilir bir merkezi otorite olmadan birbirleriyle işlem yapmalarına olanak tanır. İşlem kayıtları değişmez, doğrulanabilir ve ağ üzerinden güvenli bir şekilde dağıtılır, bu da katılımcılara işlem verilerinin tam sahipliğini ve şeffaflığını sağlar. İşlemler, kullanıcı tarafından oluşturulan Ethereum hesapları tarafından gönderilir ve alınır. Gönderici, işlemleri imzalamalı ve ağdaki işlemlerin maliyeti olarak Ethereum'un yerel kripto para birimi olan Ether'i harcamalıdır.

Ethereum fikriyle tanınan Vitalik Buterin, onu 2014 yılında piyasaya sürdü. Ethereum platformu, 2015 yılında Buterin ve bir blockchain yazılım geliştirme şirketi olan ConsenSys'in kurucusu Joe Lubin tarafından başlatıldı.

Ethereum'un kurucuları, sadece güvenli bir sanal ödeme yöntemi sağlamanın ötesinde blok zinciri teknolojisinin tüm potansiyelini düşünen ilk kişiler arasındaydı. Piyasaya sürülmesinden bu yana, bir kripto para birimi olarak Ethereum, Bitcoin'den sonra piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi haline geldi.

Ethereum nasıl çalışır?

Ethereum, dağıtılmış bir sistemde kod çalıştırmanıza izin verir. Bu, üçüncü partilerin programda değişiklik yapmasını engeller. Kod, mevcut olan ve saklanmak üzere yapılandırılabilen bir Ethereum veritabanında oluşturulur. Ek olarak, veritabanı tüm kullanıcılar tarafından görülebilir ve onunla çalışmadan önce kodu kontrol ederler.

Bu, herhangi bir kullanıcının çevrimdışına alınamayan uygulamayla oynayabileceği anlamına gelir. Ayrıca ağın hava üzerinden yani kablosuz olarak kullanılması imkanı olduğu için bu uygulamalar kripto para birimini tüketebilir. Akıllı sözleşmeler, uygulamalar oluşturmak için programlar kullanır ve insan müdahalesi olmadan bağımsız çalışacak şekilde yapılandırılabilir.

Ethereum'un avantajları

Merkeziyetsizlik ve anonimliğin yanı sıra, Ethereum'a sansür uygulanamaması gibi bir dizi başka avantajı vardır. Örneğin, birisi rahatsız edici bir tweet atarsa, Twitter bunu kaldırabilir ve o kullanıcıyı cezalandırabilir. Ancak bu, yalnızca topluluk buna oy verirse Ethereum tabanlı bir sosyal medya platformunda gerçekleşebilir. Böylece farklı görüşlere sahip kullanıcılar ne düşündüklerini tartışabilir ve insanlar ne söylenip söylenmemesi gerektiğine karar verebilir.

Topluluk talepleri aynı zamanda kötü aktörlerin iktidarı ele geçirmesini de engeller. Kötü niyetli birinin değişiklik yapabilmek için ağın %51'ini kontrol etmesi gerekir ki bu çoğu durumda neredeyse imkansızdır. Bu, saldırıya uğrayabilecek basit bir sunucudan çok daha güvenlidir.

Ek olarak, akıllı sözleşmeler, merkezi yetkililerin geleneksel ağ üzerinde attığı adımların çoğunu otomatik hale getirir. Örneğin Upwork'teki bir serbest çalışan, müşteri bulmak ve ödeme sözleşmeleri yapmak için platformu kullanmalıdır. Web 3.0'da müşteri, "Çalışma X kez gönderilirse, fonlar serbest bırakılacaktır" yazan bir akıllı sözleşme yazabilir. Kurallar sözleşmeye sabit kodlanmıştır ve yazıldıktan sonra taraflardan herhangi biri tarafından değiştirilemez.

Üstelik, Ether'i elde etmek hiç olmadığı kadar kolay hale geldi. PayPal ve yan kuruluşu Venmo gibi şirketler, doğrudan uygulamada fiat para birimiyle kripto para birimlerinin satın alınmasını destekler. Her platformda milyonlarca müşteriyle, er ya da geç açılmak zorundalar.

Ethereum'un dezavantajları

Mükemmel bir platform gibi görünse de, Ethereum'un ele alınması gereken birkaç önemli sorunu var.

İlk olarak, ölçeklenebilirlik. Buterin, Ethereum'u şu an olduğu gibi, milyonlarca kullanıcının aynı anda etkileşime girdiğini hayal etti. Ancak, PoW konsensüs algoritması nedeniyle, bu tür bir etkileşim, blok doğrulama süresi ve gaz ücretleri ile sınırlıdır. Ayrıca, ademi merkeziyetçilik bir engeldir. Visa gibi merkezi bir otorite her şeyi yönetir ve işlem sürecini mükemmelleştirir.

Bir diğer sorun da erişilebilirlik. Ethereum'u geliştirmek pahalıydı ve teknolojisine aşina olmayan kullanıcılarla etkileşim kurmak zordu. Bazı platformlar belirli cüzdanlar gerektirir, bu da ETH'yi mevcut cüzdanınızdan istediğiniz cüzdana taşımanız gerektiği anlamına gelir. Bu, mevcut finansal ekosistemimize kök salmış ve en azından yeni başlayanlar için uygun olmayan kullanıcılar için gereksiz bir adımdır.

Son olarak, platform konuyla ilgili iyi yazılmış belgelere sahiptir. Bununla birlikte, blok zinciri hakkında bilgi edinmek, onu kullanmaktan çok farklıdır. Yani, optimizasyon, Ethereum'un şu anda ihtiyaç duyduğu şeydir.

ETH nasıl satın alınır?

Ethereum, borsalarda alım ve satım için kullanılabilir. ETH satın almak için kripto para borsasını seçmeniz, hesabınıza para yatırmanız ve ETH satın almak için emir açmanız gerekir.

1080_1080px_Steps to buy Eutherium_14-07-2022_EN.png

Ancak, bir broker ile işlem yaparak fiyatların yükseliş ve düşüşünden para kazanabilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekir:

 1. Bir kripto hesabı açmak.
 2. Para yatırmak.
 3. Bir enstrüman seçmek. Bizim durumumuzda, bu Ether olacak.
 4. Piyasayı analiz etmek.
 5. Pozisyon boyutunu seçmek ve bir işlem açmak.

FBS, ETH ile birlikte birçok farklı enstrüman sağlar, ayrıntılı bilgi için buraya tıklayın.

Ethereum vs. Bitcoin

Ethereum genellikle bitcoin ile karşılaştırılır. ETH ve BTC'nin pek çok ortak noktası olsa da, aralarında bazı önemli farklılıklar vardır.

Ethereum, organizasyon tarafından "dünya çapında programlanabilir bir blok zinciri" olarak tanımlanıyor ve kendisini birçok uygulamaya sahip programlanabilir bir elektronik ağ olarak konumlandırıyor. Bitcoin blok zinciri, aksine, yalnızca Bitcoin kripto para birimini desteklemek için oluşturuldu.

Dolaşıma girebilecek maksimum Bitcoin sayısı 21 milyondur. Bir ETH bloğunu işlemek için gereken süre, her yıl basılabilecek Ether miktarını sınırlasa da, basılabilecek ETH miktarında bir sınır yoktur. Dolaşımdaki Ethereum coin sayısı 120 milyonun üzerindedir. Ek olarak, bir güncelleme, EIP-1559, her Ethereum işleminde harcanan bir temel ücret getirdi. Bu mekanizma, 2021'de ağın dolaşımından 1.3 milyon ETH'yi kaldırdı. CryptoRank'e göre, ETH harcaması 4.85 milyar dolar değerindeydi.

Ethereum ve Bitcoin arasındaki bir diğer önemli fark, ilgili ağların işlem ücretlerini nasıl ele aldığıdır. Ethereum ağında gaz olarak bilinen bu ücretler, Ethereum işlemlerinde katılımcılar tarafından ödenir. Daha geniş Bitcoin ağı, Bitcoin işlemiyle ilişkili ücretleri emer.

Ethereum ve Bitcoin arasındaki önemli benzerlik, her iki blok zinciri ağının da büyük miktarda enerji tüketmesidir. Bunun nedeni, bu blok zincirlerinin her birinin bir iş kanıtı protokolü kullanarak çalışmasıdır. Proof-of-stake çok daha az enerji kullanır. Ethereum, PoST sistemine geçmeyi planlıyor - Ethereum 2.0 bununla ilgili. Ancak, geçiş yapmak zaman alıyor ve henüz kesin bir tarih yok.

Sonuç olarak

Son aylarda, geliştiriciler birçok merkezi olmayan finans ve NFT projesi inşa etmek için kullandıklarından, Ethereum blok zincirinin popülaritesi hızla arttı. Bunun gibi yeni uygulamaların ortaya çıkışı - halka açık blok zincirinde çalışan ilkler arasında - artan aktivite giderek daha fazla geliştiriciyi Ethereum'a çektiği için zaten büyük bir ağ etkisine neden oldu.

Bununla birlikte, karmaşık bir dizi teknolojik yükseltme sayesinde programın gerisinde kalan Ethereum'un daha esnek rakiplerle rekabet edip edemeyeceği ve kripto dünyası büyüdükçe uzun vadeli işlevi üzerinde herhangi bir fikir birliğinin ortaya çıkıp çıkmayacağı konusunda büyük sorular var.

Geri

2022-11-22 • Güncellendi

Sıkça sorulan sorular

 • Kripto para işlemleri nasıl yapılır?

  FBS'de 7/24, 100'den fazla kripto varlığı ile işlem yapabilirsiniz. Kripto paralarla işlem yaparken, aslında paraların sahibi olmazsınız, bu nedenle fiyat hareketleri ile ilgili spekülasyon yapmakta özgürsünüz. Eğer kripto para biriminin fiyatının artacağını düşünüyorsanız long (alış) veya düşeceğini düşünüyorsanız short (satış) yapabilirsiniz. Karlı pozisyonlar için günlük kripto para piyasası analizlerimizi okuyun.

 • Demoda kripto işlemi var mı?

  Eğer kripto işlemlerini denemek istiyorsanız, demo iyi bir seçenek olabilir. FBS broker, işlem stratejilerini uygulamak ve test etmek için 10K USDT'ye sahip bir Demo Kripto hesabına sahiptir. Hesap 100'den fazla kripto varlığı sunar ve tamamen risksizdir. Demoda işlem yapmak, yeni başlayanlar ve profesyoneller için becerilerini geliştirmeleri ve kripto işlemlerin kendilerine uygun olup olmadığına karar vermeleri için mükemmel bir fırsattır.

 • Kripto para işlemleri için hangi platform iyidir?

  Kripto işlemlerinde başarının anahtarlarından biri iyi bir platformdur. FBS brokeri ile bir kripto işlem platformu seçebilirsiniz: MT5 platformu veya FBS'nin kendi platformu olan FBS Trader uygulaması.

  Tabii ki, kripto para işlemleri için seçeceğiniz şey ihtiyaçlarınıza göre değişir. Her iki platformun da sunduğu çok çeşitli kripto enstrümanları vardır: 100'den fazla kripto para ve çift. Bununla birlikte, FBS Trader daha kullanıcı dostudur ve bu nedenle, kripto para birimlerini keşfetmeye yeni başlayan yeni başlayanlar için daha iyidir.

  MT5 platformu, kripto para işlemi yapmak isteyen bazı işlemciler için daha yaygın olabilir. MetaTrader 5 daha gelişmiştir ve daha gelişmiş grafik ayarlarına sahiptir.

  Bu yüzden beğendiğiniz platformu seçin ve FBS ile kripto para işlemi yapmayı deneyin!

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Takım Ruhunu Hissedin

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Yeni başlayanlar için Forex kitabı

Yeni Başlayanlar için Forex kitabı, işlem dünyasında size rehberlik edecektir.

Yeni başlayanlar için Forex kitabı

Yatırım yapmaya başlamak için en önemli bilgiler
E-posta adresinizi girin ve size ücretsiz bir Forex rehberi göndereceğiz

Teşekkürler!

E-postanıza özel bir bağlantı gönderdik.
Adresinizi doğrulamak için bağlantıya tıklayın ve yeni başlayanlar için ücretsiz Forex rehberinizi alın.

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera