Trend

Teknik analizin varsayımlarından biri, fiyatın trend halinde hareket etmesidir. Bu trendler hakkında daha fazla bilgi edelim.Trend piyasadaki bir varlığın fiyatının genel yönüdür. Herhangi bir finansal enstrümanın grafiğine bakarsanız, fiyatların hiçbir zaman düz çizgiler halinde hareket etmediğini göreceksiniz, bir dizi yüksek ve düşük seviyelerden oluşuyor. Fiyattan öte daha sık olarak yukarı veya aşağı eğilim vardır.

Trend türleri

Üç trend türü vardır:

 • Yükseliş trendi (boğa trendi) bir dizi yükselen tepe ve dipten oluşur (fiyatlar yükseliyor). Net bir destek çizgisi varsa ve en az iki dip noktayı birbirine bağlayan çizgi aşağı düşüşü sınırlıyorsa, yükseliş trendinden bahsedilebilir. Bu çizginin altında oluşacak bir kırılma trendin zayıfladığı ya da tersine döndüğünü gösterir.

1.png

 • Düşüş trendi (ayı trendi) bir dizi düşen tepe ve dipten oluşur (fiyatlar düşüyor). Eğer net bir direnç çizgisi varsa ve en az iki tepe noktayı birbirine bağlayan çizgi yukarı çıkışı sınırlıyorsa, düşüş trendinden bahsedilebilir. Bu çizginin üstünde oluşacak bir kırılma trendin zayıfladığı ya da tersine döndüğünü gösterir.

2.png

 • Yan (düz, yatay) trend - her iki yönde de iyi şekilde tanımlanmış bir trend mevcut değildir.

3.png

Trendler, uzunluklarına göre şu şekilde sınıflandırılabilirler:

 • Uzun vadeli (6 ay - 2,5 yıl) - haftalık veya aylık grafiklerde izlenebilen önemli bir trenddir. Genellikle ana trendin karşıt yönünde hareket eden birkaç orta vadeli ve kısa vadeli trendden oluşur.
 • Orta vadeli (1 hafta - birkaç ay) günlük ve H4 grafiklerinde daha iyi görülür.
 • Kısa vadeli (bir haftadan az) saatlik ve dakikalık grafiklerde daha iyi görülür. 

Her trend, “geri çekilme” veya “düzeltmeler” olarak adlandırılan trend karşıtı hareketler ve trend yönünde hareketlerden oluşur. Bir trend, terse dönünceye ve trendin yönü değişinceye kadar devam etmesi bekleniyor.

Trend çizgisi

Yatırımcıların favori sözü “Trend senin arkadaşındır”. Bu cümlenin arkasındaki fikir, yatırımcıların bir trendi izleyerek, yani trend yönünde işlem yaparak (yükseliş sırasında alış ve düşüş trendi sırasında satış yaparak) güzel kar elde edebilmesidir.

Piyasada hangi trendin mevcut olduğunu belirlemek için, işlemciler trend çizgileri çizer ve teknik göstergeler kullanır.

Trend çizgisi, fiyatın geçerli olan yönünü göstermek için pivot tepeleri veya pivot dipleri çizdiği bir çizgidir. Bu tür bir çizgi, halihazırda oluşturulmuş olan zirveler ve dipleri birbirine bağladığından, mevcut fiyatın sağına doğru devam ettirilebilir (yansıtılabilir). Bu çizginin gelecekteki fiyat için engel olacağı varsayılmıştır.

4.png

Yukarıdaki resimde, yükseliş trendindeki fiyatın dip ve bir sonraki yükseğin dip seviyesinin çizildiği trend çizgisini görebilirsiniz. Fiyat, yükselen trend içinde bir süre hareket etmeye devam etmiş ve trend çizgisine saygı duymuş. Sonrasında trend çizgisinin altına düşmüş. Bu, yükseliş trendinin bittiğinin ve piyasanın tersine döndüğünün işaretidir. Yükseliş trendi esnasında alım işlemi yapan yatırımcılar pozisyonlarını kapatmışlar ve satım işlemleri açmışlardır.

Sıkça sorulan sorular

 • FBS ile kazandığınız parayı nasıl çekersiniz?

  Prosedür çok basit. Web sitesindeki Withdrawal sayfasına veya FBS Kişisel Alanının Finans bölümüne gidin ve Para Çekme kısmına erişin. Kazandığınız parayı, para yatırma için kullandığınız aynı ödeme sistemi üzerinden çekebilirsiniz. Hesabınızı farklı yöntemlerle finanse etmeniz durumunda, yatırdığınız tutarlara göre aynı yöntemlerle kârınızı çekin.

 • Bir FBS hesabı nasıl açılır?

  Web sitemizdeki ‘Hesap aç’ düğmesini tıklayın ve Kişisel Alan'dan ilerleyin. İşlem yapmaya başlamadan önce bir profil doğrulaması yapın. E-postanızı ve telefon numaranızı onaylayın, kimliğinizi doğrulayın. Bu prosedür, fonlarınızın ve kimliğinizin güvenliğini garanti eder. Tüm kontrolleri tamamladıktan sonra, tercih ettiğiniz işlem platformuna gidin ve işlem yapmaya başlayın. 

 • İşlem yapmaya nasıl başlanır?

  Eğer 18 yaşından büyükseniz FBS'ye katılabilir ve FX yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İşlem yapmak için, bir broker hesabına ve varlıkların finansal piyasalarda nasıl hareket ettiğine dair yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Ücretsiz eğitim materyallerimiz ve bir FBS hesabı oluşturmak ile temel bilgileri inceleyerek başlayabilirsiniz. Demo hesabıyla sanal parada ortamı test etmek isteyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda, başarıyı yakalamak için gerçek piyasaya girin ve işlem yapın.  

 • Level Up Bonusu etkinleştirilir?

  FBS Kişisel Alanının web veya mobil sürümünde Level Up Bonus hesabını açın ve hesabınıza 140$'a kadar ücretsiz kazanın.

En son Haberler

Euro Bölgesinde Enflasyon Rekor Tazeledi

Euro Bölgesinde Enflasyon Rekor Tazeledi Euro Bölgesi enflasyonu Temmuz’da yeni rekor kırdı…

ABD Ekonomisi Daraldı, Resesyon Tartışmaları Yükseldi

ABD Ekonomisi Daraldı, Resesyon Tartışmaları Yükseldi ABD'de ikinci çeyreğe ilişkin Gayri Safi Yurt İçi Hasıla verileri açıklandı…

Yerel ödeme sistemlerinizle para yatırın

Takım Ruhunu Hissedin

Veri toplama bildirimi

FBS bu web sitesini çalıştırmak için verilerinizin kaydını tutar. “Kabul Et” düğmesine basarak, Gizlilik politikamız kabul etmiş olursunuz.

Bizi Facebook'ta takip edin

Geri arama

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

Numarayı değiştir

Talebiniz kabul edildi.

Bir yönetici sizi kısa süre içinde arayacaktır.

u telefon numarası için bir sonraki geri arama talebi
sonra olabilir

Eğer acil bir sorununuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin
Canlı sohbet

İç hata. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz

Zaman kaybetmeyin - TDİ'nin ABD Dolarını ve kârı nasıl etkilediğini takip edin!

Tarayıcınızın eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.

En son sürüme yükseltin ya da daha güvenli, rahat ve üretken bir yatırım deneyimi için başka bir tarayıcı deneyin.

Safari Chrome Firefox Opera